TOEFL SSS

BAŞVURU

SAT'A NE ZAMAN KAYIT OLMALIYIM?


Testten memnun kaldığınızda ve kursunuzla ilgili tüm ödevleri tamamladığınızda SAT programına kaydolmanızı öneririz. Ancak, biz SAT almak için kurstan sonra 60 günden fazla beklemenizi ÖNERMİYORUZ. SAT sınavına kayıt yaptırmak için son tarih genellikle sınav tarihinden dört ila beş hafta öncedir. Ocak, Mart, Mayıs, Haziran, Ekim, Kasım ve Aralık ayları olmak üzere, SAT bahsedilen aylarda yılda yedi kez sunulur. Öğrenciler, sınav tarihinin kullanılabilirliği, sınava tam olarak hazırlanmak için gereken süre ve genel koleje kabul zaman çizelgesini hazırlarken başvuracakları kolejlerin son tarihleri gibi faktörleri dikkatlice düşünmelidir.

Seçtiğiniz sınav merkezini aldığınızdan emin olmak için doğru zamanda SAT'a kaydolmanıza yardımcı olabiliriz.Eğer kaydınızda çok geç kalırsanız BAŞKA BİR ŞEHİRDE SINAV ALMAK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ.

Sınavı planlayın:

* Kurs tamamlandıktan sonra (ancak hemen sonra ekstra çalışma süresi için izin vermek için)

* Kursun bitiminden 60 gün önce (bilgi hala günceldir)

* Son başvuru tarihi genellikle testten 4-5 hafta öncesidir

* Her yıl sadece 7 SAT sınavı: Mart, Mayıs, Haziran, Ağustos, Ekim, Kasım, Aralık

* Zamanlamadan önce kolejlerin son tarihlerini, hazırlık sürelerini ve sınav tarihi olup olmadığını göz önünde bulundurun
SAT’A NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRİM?


Çevrimiçi: College Board web sitesine kaydolun

SAT'a kaydolmanıza yardımcı olabiliriz!

SAT'a kaydolmak zor bir görev olabilir.ew Bu bilgiler sınav merkezindeki sınav gününde kimliğinizi doğrulamak ve sınav puanlarınızı raporlarken üniversitelere verildiğinden, bilgilerinizi girerken çok dikkatli olmalısınız. Bizimle bir eğitim programı seçtiğinizde, diğer üniversitelere kayıt raporları göndermenin yanı sıra geri kalanı için de kayıt olmanıza yardımcı olabiliriz!
İSTANBUL’DA SAT’A NEREDE GİREBİLİRİM?


SAT'a İstanbul'daki aşağıdaki sınav merkezlerinden girebilirsiniz:

LÜTFEN TEST MERKEZİ SEÇİMİNİZİ GÖSTERİRKEN DOĞRU MERKEZ KODUNU KULLANDIĞINIZDAN EMİN OLUN:

Ayrıca size yakın bir test merkezi aramak için buradan Collegeboard web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

*ENKA OKULLARI

Adres:

Enka Lisesi - Sadi Gülçelik, İstanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59942

*EYÜBOĞLU OKULLARI

Adres:

Dr. Rüstem Eyüboğlu Sokak, İstanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59948

*FMV ERENKOY IŞIK LİSESİ

Adres:

Sinan Ercan Cad No 17 Erenköy, İstanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59922

*INTERNATIONAL GATEWAY ACADEMY

Adres:

Alemdağ Cad. Yeni Istanbul Çarşısı, Istanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59940

*IRMAK OKULLARI

Adres:

Cemil Topuzlu Caddesi, Istanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59936

*İSTANBUL INTL COMMUNITY SCHOOL

Adres:

Karaağaç Mah, Kahraman Cadde 27/1, Istanbul, Turkey

Merkez Kodu:

59938

*ÖZEL OĞUZKAAN KOLEJİ

Adres:

Basari Sok. No: 2 Incirli Bakırköy, İstanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59933

*ÖZEL NAKKAŞTEPE BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Adres:

Altunizade Mahallesi Oymacı Sok., Istanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59944

*ST GEORG AUSTRIAN KOLEJİ

Adres:

Kart Cinar Sokak No. 2, İstanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59929

*TECHNOLOGY AND HUMANITY COLL (TINK)

Adres:

Osmangazi Mahallesi Battalgazi Cd., İstanbul, Türkiye

Merkez Kodu:

59939
KAÇ KEZ SAT SINAVINA GİRMELİYİM?


Başvurmayı planladığınız kolejler yalnızca en yüksek sınav puanlarınızı göndermenizi gerektiriyorsa, artık SAT ve SAT Konu Sınavlarını istediğiniz kadar alabilirsiniz. Kolejler sadece göndermek istediğiniz puanları görecek!

Ancak, SAT’ı iki kez almanızı öneririz. Bir kere ortaokulun ikinci döneminde (11. Sınıf) ve bir kere son sınıfının ilk döneminde (12. Sınıf). Bu, yalnızca sınav içeriğine değil, aynı zamanda sınavın nasıl uygulandığına da aşina olmanızı sağlar. Pek çok mükemmel öğrenci sınav günü sınav kaygısı ve baskısından muzdariptir. Sınavı bir kez daha yapmak, bir sonraki deneyime girdiğinizde ve sınavı daha güvenle alabilmeniz için sınav gününün koşullarına ve streslerine maruz kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, ilk denemenin sonuçlarından memnun kalmamanız ve puanınızı yükseltmek istemeniz durumunda elinizde bir yedekleme testine sahip olmanızı sağlar.

HAZIRLIK

SAT NEDİR?


SAT, kolej ve kariyer hazırlığını test etmek için College Board tarafından yönetilen bir sınavdır. Öncelikle koleje kabul edilmek için kullanılır. SAT, lisede aldığınız en önemli sınav olarak kabul edilir.
SAT NASIL YAPILANDIRILMIŞTIR?


Yeni SAT, resmi olarak Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma bölümü, bir Matematik bölümü ve isteğe bağlı 50 dakikalık bir Deneme olarak adlandırılan birleştirilmiş Okuma ve Yazma bölümünü içerir.

Okuma / Yazma ve Matematik bölümleri, toplam 400-1600 bileşik puan için 200-800 arasında puanlanmaktadır. İsteğe bağlı denemeye 6-24 puan verilir; bu puan kompozit puanınızla birlikte bildirilmez, yani deneme puanınız kompozit puanınızı etkilemez. Yeni SAT'ın deneme yazma bölümünü terk ederseniz, test yalnızca üç saat sürecektir.
YENİ KANITA DAYALI OKUMA VE YAZMA BÖLÜMÜNDE HANGİ SORU TÜRLERİ GÖRÜLÜR?


2016'daki revizyon, geleneksel SAT cümle tamamlama sorularının kaldırılmasına yol açtı. Yeniden tasarlanan SAT, artık belirsiz kelimelerinin ezberlenmesini test etmiyor; bunun yerine SAT, kullanılan bağlama göre tanımda değişen “yüksek yarar” kelimelerini test eder. Bu, öğrencilerin artık daha sık kullanılan kelimeler hakkında daha derin bir kavrayışa sahip olmaları ve kelimelerin anlamlarını anlamak için tüm bölümleri okuması gerekeceği anlamına gelir.

Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma bölümünde dört tür soru yer alacaktır: bağlamdaki sözcükler, kanıt komutu, bilgi grafikleri ve metin karmaşıklığı.

Bağlam soruları içindeki sözcükler, sözcük seçiminin anlamı nasıl etkilediğini, ruh halini ve tonunu nasıl şekillendirdiğini, bakış açısını nasıl yansıttığını veya hassasiyet veya ilgiyi nasıl yansıttığını anlamanızı ölçer. Yazı ve Dil bölümü, öğrencilerin geniş düzyazı geçişleri bağlamında genel olarak kelime, deyim ve dil bilgilerini uygulama yeteneklerini ölçer.

Kanıt Komutu soruları, öğrencilerin metnin ulaştıkları sonuçlar için en iyi kanıt olarak hizmet veren kısmını belirleme yeteneğini test eder. Hem metni yorumluyorsunuz hem de en alakalı metin desteğini öne sürerek bu yorumu destekliyorsunuz. Yazma ve Dil bölümü, öğrencilerin bilgi ve fikir gelişimini geliştirmek için bir metni gözden geçirme kapasitelerini ölçer.

Bilgilendirme Grafikleri soruları, öğrencilere bir veya daha fazla grafikte (tablolar, grafikler, grafikler, vb.) aktarılan bilgileri yorumlamalarını ve bu bilgileri metinde bulunan bilgilerle bütünleştirmelerini ister. Okuma testi, her biri bir veya iki grafik içeren iki geçişe sahiptir. Yazma ve Dil bölümünde bir veya daha fazla grafik içeren bir veya daha fazla geçiş vardır ve öğrencilerden bir geçişin nasıl düzeltilip düzeltilmeyeceği ve düzeltilip düzeltilmeyeceğine karar verirken bilgileri grafikte düşünmelerini ister.

Metin Karmaşıklığı soruları, 9-10 arasındaki notlardan ikincil girişe kadar belirli bir metin karmaşıklığı düzeylerini kapsayan geçişleri içerir. Öğrencilerden geçişlerin karmaşıklık bantlarına yerleştirilmesi hakkında karar vermeleri ve düzeltmeleri istenir.

Daha genel olarak, Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma bölümü, öğrencilerin metni bir bütün olarak okuma ve hassaslaştırma yeteneklerine dayanarak soruları cevaplamalarını gerektirecektir.

Yeni Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma bölümü ile ilgili en önemli şey öğrencilerin soruları cevaplamak için tüm bölümleri okuması gerekecek olmasıdır.
YENİ MATEMATİK BÖLÜMÜNDE HANGİ SORU TÜRLERİ GÖRÜLÜR?


2016'daki revizyon, hesap makinesi olmayan matematik bölümünün eklenmesine yol açtı ve bu bölüm matematik puanınızın üçte biri değerinde. Matematik testinin hesap makinesine izin veren bölümleri, hesap makinesinin kullanımının problem çözme işlemini gerçekten yavaşlatmaya sebep olabileceği hesap makinesi gerektirmeyen soruları da içerir. Bu soru türleri, öğrencilerin uygun araçları ne kadar iyi kullandıklarını değerlendirir.

SAT matematik bölümünde dört tür soru belirir: cebir, problem çözme ve veri analizi, ileri matematik ve ek konular.Bu daha geniş soru türlerinin her biri daha spesifik matematik konularına ayrılabilir.

Cebir soruları, öğrencilerin denklemleri ve denklem sistemlerini çözmelerini, problemleri çözmek için ifadeler, denklemler ve eşitsizlikler yaratmalarını ve formülleri yeniden düzenlemelerini ve yorumlamalarını gerektirir.

Problem Çözme ve Veri Analizi soruları, öğrencilerin oranları, yüzdeleri ve birimleri kullanarak ilişkiler oluşturmalarını ve analiz etmelerini, grafiksel olarak gösterilen ilişkileri açıklamalarını ve nitel ve nicel verileri özetlemelerini gerektirir.

İleri Matematik soruları, öğrencilerin ifadeleri yeniden yazmasını, kuadratik (ikinci dereceden denklem) ve yüksek mertebeden denklemleri yaratmasını, analiz etmesini ve çözmesini aynı zamanda problemleri çözmek için polinomları manipüle etmesini gerektirir.

Ek Konular soruları, öğrencilerin alan ve hacmi hesaplamasını, teoremleri kullanarak çizgileri, açıları, üçgenleri ve daireleri araştırmasını ve trigonometrik fonksiyonlarla çalışmasını gerektirir.

Daha genel olarak, SAT’ın matematik bölümü, özellikle STEM alanlarında kariyer yapmak için gerekli olan matematiğe odaklanarak, bilim, sosyal bilimler veya kariyerle ilgili konuları içeren, matematik konuları ile ilgili temel bilginizi gerçek dünya durumları bağlamında kapsamlı bir şekilde test eder.

Yeni matematik bölümleri:

* Hesap makinesi olmayan bölümü

* SAT (2016) üzerindeki dört toplam çoktan seçmeli bölümden ikisi matematik olacaktır

* Matematiğin gerçek dünyadaki uygulamaları hakkında daha fazla soru

* Cebir, veri analizi, ileri matematik, trigonometri, daireler ve diğer konulara odaklanan problemler

ÜCRETLER

SAT’IN MALİYETİ NEDİR?


SAT maliyeti $49.50 + $47.00 ABD dışı bölgesel ücret Eğer kayıt tarihinden sonra kayıt yaptırırsanız $30,00 ek bir gecikme ücreti vardır. SAT ile ilgili ücretler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

PUANLAMA

PUANLARIMI ALMAK NE KADAR SÜRER?


Puanlar genellikle sınavı yaptıktan 4-6 hafta sonra gönderilir.

Ayrıca, puanlarınızı https://studentscores.collegeboard.org/home adresindeki sınavınızdan iki hafta sonra College Board web sitesinden çevrimiçi olarak da alabilirsiniz.
PUAN SEÇİMİ (SCORE CHOICE) NEDİR?


Puan seçimi, kolejlere göndermek istediğiniz SAT ve SAT Konu Sınavı puanlarını hiçbir ek ücret ödemeden seçmenize olanak tanır. Farklı üniversiteler ve kolejler artık farklı puan seçim uygulamalarına sahiptir. Bazı okullar yalnızca en yüksek sınav tarihli puanını isterken, bazı okullar sınav tarihleri boyunca farklı bölümlerden en yüksek puanları birleştirdiklerini ve bazı okulların tüm puanlarınızı göndermenizi istediklerini belirtmektedir. Farklı okulların puan seçimi uygulamalarına bakın. Puanlarınızı göndermeden önce mutlaka başvurmayı planladığınız okullara danışın.

Ayrıca, test sonuçlarınızı doğrudan Collegeboard'dan göndermenizi gerektiren üniversiteler için lütfen doğru kurum kodunu kullandığınızdan emin olun. Bizim aracılığımızla kayıt yaptırırsanız, üniversitelerinizin doğru kaynaktan doğru zamanda doğru puanları aldığından emin olmanıza yardımcı olabiliriz.